pl#restauracja#historia
Restauracja Pod Słońcem Kraków | Historia

Historia

Gehanowska - Pod Słońcem

Historia kamienicy, w której się znajdujemy zaczyna się w XIII w. - od lokacji Krakowa i wytyczenia obrysu Rynku. Jej nazwy "Gehanowska" i "Pod Słońcem" mają związek z rodzina złotników Gehanów posiadającą ten dom w XV i XVI w. Kolejnymi właścicielami byli: B. Boethmer, K. Helbing, rodzina Korycińskich do 1641 r. Następnie W. Briganti. W XVIII w. dom należał do K. Wolińskiego, założyciela fundacji nawracającej Żydów. W 1774 r. dom "Pod Słońcem" kupił na licytacji słynny lekarz Jan Szaster. Po jego śmierci rodzina sprzedała aptekę w 1812 r. J. Sawiczewskiemu.

 

 

 

 

Od jego potomków na początku XX w. kamienicę nabył Remigiusz Wiskida, któremu budynek zawdzięcza przebudowe i obecny kształt (wg projektu F. Maczyńskiego). Najbardziej przekrojową częścią kamienicy są jej piwnice. Znajdziemy tu, bowiem oryginalne XIII w. "przedproże", obecnie pod płytą Rynku oraz elementy przejściowe z portalami gotyckimi do okresu renesansu (portal w szatni), późniejsze dobudowy XVIII w. Nie odkrytym do dziś elementem jest zasypany drugi poziom piwnic. 

Najlepsze wina

Oferujemy szeroki wybór win z różnych stron świata (Chile, Francja, Hiszpania i inne). Jeśli nie jesteście Państwo koneserami, nasi pracownicy doradzą Państwu jakie wino dobrać do jakiej potrawy.

Internet i prasa

Aby być na bieżąco z informacjami ze świata skorzystajcie z naszego punktu prasy oraz szybkiemu dostępowi do Internetu dzięki bezpłatnej sieci Wi-Fi.

Wyborne desery

Przed wyjściem musicie Państwo skosztować naszych wybornych deserów z najlepszych krakowskich cukierni. Aczkolwiek przymusu nie ma...

Facebook
Facebook
Zadzwoń / CallZadzwoń