Witamy Pod Słońcem Gehanowska

Historia

Historia kamienicy, w której się znajdujemy zaczyna się w XIII w. - od lokacji Krakowa i wytyczenia obrysu Rynku. Jej nazwy "Gehanowska" i "Pod Słońcem" mają związek z rodzina złotników Gehanów posiadającą ten dom w XV i XVI w. Kolejnymi właścicielami byli: B. Boethmer, K. Helbing, rodzina Korycińskich do 1641 r. Następnie W. Briganti. W XVIII w. dom należał do K. Wolińskiego, założyciela fundacji nawracającej Żydów. W 1774 r. dom "Pod Słońcem" kupił na licytacji słynny lekarz Jan Szaster. Po jego śmierci rodzina sprzedała aptekę w 1812 r. J. Sawiczewskiemu. Od jego potomków na początku XX w. kamienicę nabył Remigiusz Wiskida, któremu budynek zawdzięcza przebudowe i obecny kształt (wg projektu F. Maczyńskiego). Najbardziej przekrojową częścią kamienicy są jej piwnice. Znajdziemy tu, bowiem oryginalne XIII w. "przedproże", obecnie pod płytą Rynku oraz elementy przejściowe z portalami gotyckimi do okresu renesansu (portal w szatni), późniejsze dobudowy XVIII w. Nie odkrytym do dziś elementem jest zasypany drugi poziom piwnic. 

Restauracja mieści się w zabytkowych, średniowiecznych piwnicach na Krakowskim Rynku Głównym, nad którymi góruje olbrzymi, kamienny wizerunek słońca. Pan Słońce, w postaci kunsztownej kamiennej rzeźby przyświeca gościom jedzącym w tej cieszącej się powodzeniem restauracji. Przyjazna obsługa serwuje dobre jedzenie rzeszom zarówno lokalnej klienteli jak i turystów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie od obiadu w wesołym gronie przyjaciół i przystępnej cenie, do wyszukanej kolacji przy świecach i lampce wybornego wina. Sama restauracja czynna jest od południa do północy. Restauracja w lecie klimatyzowana, a w zimie posiadająca kominek, spełni gusta każdego klienta. Całość lokalu łączy w sobie cechy restauracji i pubu, gdzie klimat, muzyka, a przede wszystkim tradycyjne dania kuchni polskiej stwarzają kameralny nastrój. Na parterze znajduje się elegancka i nostalgiczna kawiarnia, chętnie odwiedzana przez znane osoby życia politycznego i kulturalnego. Olbrzymie okno otwiera widok jak kalejdoskop na krakowski Rynek. Kawiarnia otwarta jest już od 8 rano, kiedy to podaje się dobrą kawę i smaczne zestawy śniadaniowe. Latem zapraszamy do jednego z najbardziej popularnych ogródków na Rynku. Organizujemy imprezy okolicznościowe (na miejscu do 80 osób) oraz cateringowe poza lokalem do 100 osób.

najlepsze gatunki win

Oferujemy szeroki wybór win z różnych stron świata (Chile, Francja, Hiszpania i inne). Jeśli nie jesteście Państwo koneserami, nasi pracownicy doradzą Państwu jakie wino dobrać do jakiej potrawy.

Prasa

Aby być na bieżąco z informacjami ze świata skorzystajcie z naszego punktu prasy.

Facebook
Facebook