Tahini to jeden z tych przysmaków, po które Polacy sięgają coraz chętniej. Ta pasta sezamowa z pewnością zasługuje na uwagę. Co warto wiedzieć na temat jej wartości odżywczej?
Tahini – czym cechuje się ta pasta?
Tahini to jeden z tych dodatków, dzięki którym kuchnia śródziemnomorska oraz bliskowschodnia mogą nabrać wyjątkowego charakteru. Ta pasta, powstająca z prażonych nasion sezamu, może się świetnie sprawdzić zarówno jako dodatek do wytrawnych potraw, jak i jako uzupełnienie wielu deserów. Ma ona kremową konsystencję, a swym smakiem może przypominać popularną na całym świecie chałwę. Czy warto po nią sięgać?
Pasta Tahini i jej wartość odżywcza
Pasta sezamowa może zaskoczyć nas nie tylko ciekawym smakiem, ale i sporą wartością odżywczą. Można w niej znaleźć sporo witamin z grupy B oraz takich minerałów, jak magnez, wapń, fosfor, potas czy cynk. Ponieważ sezam jest doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, powstająca z jego ziaren pasta będzie bardzo cennym dodatkiem do naszego menu. W jaki sposób może ona pomóc nam w walce o zdrowie? Z pewnością dieta z jej udziałem pomoże nam chronić cerce i układ krążenia, zapewni nam też odpowiednią ochronę przed szkodliwą działalnością wolnych rodników. Pasta sezamowa jest też zalecana tym osobom, które zmagają się z problemami skórnymi(np. z łuszczycą) oraz z demencją.
Jak wykorzystać Tahini w kuchni?
Pastaz sezamu może się rewelacyjnie sprawdzić w naszej kuchni, a dieta z jej dodatkiem będzie i zdrowsza, i smaczniejsza. Warto zatem sięgać po te przepisy, które uwzględniają jej obecność. Gdzie można ją wykorzystać? Pasta ta jest podstawowym składnikiem hummusu, można ją też dodawać do dipów oraz warzywnych sałatek. Bardziej oryginalne przepisy zakładają jej obecność w tak ciekawych daniach, jak pieczone ryby lub wytrawne zupy. Możliwości jest wiele, zatem każdy z nas powinien bez problemów znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie.
Więcej artykułów z interesującymi pomysłami na zdrowe posiłki znajdziesz w serwisie porcja.pl.
Warto przeczytać
Czym są gwiazdki Michelin i kto je przyznaje?
Korowaj – jak przygotować tradycyjny, ukraiński chlebek?
Przepis na burgery z łososia z salsą mango, marynowaną marchewką i ziołowym majonezem