Prawie każdy mniej typowy model żywienia powstaje z myślą o jakiejś konkretnej grupie osób. Gdyby w dzisiejszych czasach modne było jedzenie mięsa i opychanie się tłustymi produktami, nikt nawet nie myślałby o przechodzeniu na dietę wegetariańską, a już tym bardziej tą wegańską. Jest jednak odwrotnie.
Ludzie naprawdę chcą ograniczać mięso i inne produkty odzwierzęce, dlatego w tym celu szukają dla siebie alternatywnych modeli żywienia od tych tradycyjnych. W ten sposób natykają się na flexitarianizm. Czym on zatem jest, skoro nie jest tradycyjną dietą wegetariańską, a jednak bazuje w dużej mierze właśnie na jej podstawowych założeniach?
Flexitarianizm to model elastycznego żywienia, polegający na ograniczaniu mięsa, czyli sporadycznym jego jedzeniu. Tradycyjnie zakłada on, że drób wolno spożyć raz w tygodniu, a inne gatunki mięsa raz w miesiącu. Brzmi fajnie, ale po co w ogóle coś takiego stworzono? Czy przypadkiem osoby, które chcą zrezygnować z mięsa, nie powinny po prostu zastosować diety wegetariańskiej, a te, które dalej chcą żywić się mięsem, nie powinny nie kombinować i jeść normalnie?
Otóż nie wszystko jest takie czarno białe, jak byśmy tego chcieli. Bo z jednej strony możemy chcieć unikać mięsa, a z drugiej nie do końca. Możemy na co dzień w ogóle go nie jeść i nie używać go w swojej kuchni, ale już dać się na nie skusić podczas wizyty u babci na niedzielnym obiedzie czy w trakcie grilla zorganizowanego przez znajomych, na którym pojawią się fantastyczne smażone szaszłyki z przypieczonym kurczakiem. Dieta flexitariańska pozwala nam uniknąć całkowitego rygoru, jednocześnie pilnując tego, abyśmy z tym mięsem nie przesadzali i nie jedli go za dużo. Jest ona dobra dosłownie dla wszystkich.
Zasięgnij więcej porad lifestylowych na www.racjonalny.pl i na zawsze odmień swoje życie!
Może być stosowana przez „normalne” osoby dorosłe, ale też i sportowców czy kobiety w ciąży. Dzieci też są w stanie sporo na niej zyskać. Śmiało możemy więc wprowadzić do swoich domów właśnie flexitariański styl żywienia.
Warto przeczytać
Czym są gwiazdki Michelin i kto je przyznaje?
Olej z nasion bawełny – 7 niesamowitych korzyści i zastosowań
Dietetyczne napoje bezalkoholowe: czy naprawdę są dobre dla Twojej diety?