Dietetyczne napoje bezalkoholowe: czy naprawdę są dobre dla Twojej diety?

napoje

Osoby będące na diecie, które mają ochotę na napój bezalkoholowy, mogą pomyśleć o wypiciu napoju bezalkoholowego typu „light”, sądząc, że nie wpłynie on zbytnio na wagę. Ale czy dietetyczne napoje bezalkoholowe to naprawdę dobry wybór dla Twojego zdrowia? Są one również znane jako napoje dietetyczne i są powszechnie sprzedawane osobom z cukrzycą, osobom, które chcą ograniczyć spożycie cukru oraz osobom, które ograniczają kalorie, aby schudnąć. 

Te „dietetyczne” napoje bezalkoholowe zawierają wiele takich samych składników jak zwykłe napoje bezalkoholowe, przy czym główne różnice polegają na składnikach używanych do słodzenia napojów i niektórych środkach konserwujących. Dietetyczne napoje bezalkoholowe zawierają zazwyczaj mniej kalorii niż zwykłe napoje bezalkoholowe. Producenci często używają niskokalorycznych lub bezkalorycznych substancji słodzących, aby utrzymać zawartość kalorii na niższym poziomie.

Poniżej przedstawimy składniki tego typu napojów, abyś mógł się dowiedzieć, czy są one odpowiednie dla Twojego zdrowia. Ale przede wszystkim po to, abyś mógł od teraz wybierać najlepsze napoje, jakie możesz mieć w swojej diecie.

Sztuczne substancje słodzące.

Sukraloza, acesulfam K i aspartam to trzy sztuczne substancje słodzące powszechnie występujące w dietetycznych napojach bezalkoholowych. Sukraloza to bezkaloryczna substancja słodząca, która jest 600 razy słodsza od cukru, a aspartam jest 200 razy słodszy od cukru. Acesulfam K jest około 150 do 200 razy słodszy od cukru i zazwyczaj występuje w połączeniu z aspartamem lub innymi sztucznymi substancjami słodzącymi, ponieważ wzmacnia i utrzymuje smak słodkich produktów spożywczych. Zawartość kofeiny.

Dietetyczne napoje bezalkoholowe zazwyczaj zawierają kofeinę w ilościach porównywalnych do zwykłych napojów bezalkoholowych. Ilość kofeiny, jaką zawierają, jest zazwyczaj taka sama lub bardzo podobna do zwykłej wersji. Kofeina jest uważana za bezpieczną w umiarkowanych ilościach 100-200 miligramów dziennie, choć tolerancja na nią jest różna u różnych osób.

Kwas fosforowy.

Wiele napojów bezalkoholowych, w tym napoje dietetyczne, zawiera kwas fosforowy, który jest kwasem mineralnym składającym się z fosforu. Kwas fosforowy nadaje napojom bezalkoholowym kwasowość i kwaśny, wzmocniony smak. W rzeczywistości prawie cała kwasowość napojów bezalkoholowych pochodzi z kwasu fosforowego.

Kwas fosforowy jest żrący, a regularne picie napojów gazowanych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem erozji zębów. Stężenie kwasu w typowym napoju gazowanym jest jednak niższe niż w soku pomarańczowym czy lemoniadzie.

Środki konserwujące i sztuczne barwniki.

Dietetyczne napoje bezalkoholowe często zawierają benzoesan potasu, który jest stosowany głównie do zachowania świeżości żywności dietetycznej. Producenci dodają go do napojów dietetycznych, aby zapobiec rozwojowi pleśni, gdy produkt znajduje się na półkach sklepowych.

Podobnie jak zwykłe napoje bezalkoholowe, napoje dietetyczne często zawierają sztuczne barwniki, które nadają im kolor. Barwniki te zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla ludzi, więc nie powinny stanowić zagrożenia dla ich zdrowia.

A jeżeli wstąpisz na https://www.gorzowinfo.pl, wyposażysz się w wiedzę na tematy z wielu różnych dziedzin.

Podsumowanie.

„Dietetyczne” napoje bezalkoholowe nie zawsze są tym, czym się wydają. Jak każdy inny napój bezalkoholowy, jest niezdrowy i oczywiście nie pomoże Ci schudnąć. Jeśli chce Ci się pić, a chcesz schudnąć lub masz inne problemy, takie jak cukrzyca, to może najlepsza będzie szklanka wody lub woda smakowa z owocami, które możesz do niej włożyć? Prawdą jest, że wypicie raz na jakiś czas napoju bezalkoholowego nie zaszkodzi, ale w tej kwestii, jak i we wszystkim innym, kluczowy jest umiar. Jeśli je lubisz, możesz je pić od czasu do czasu, ale nie rób z tego nawyku, bo możesz narazić swoje zdrowie na niebezpieczeństwo.